Danes je 1.11.2024

Input:

Davčne blagajne - še zadnji nasveti pred uveljavitvijo

15.12.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 31 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Stranka ima spletno trgovino. Plačila računov prejme preko Pay Palla (se ne šteje za gotovinsko plačilo) ali dobi nakazilo na TRR iz strani DPD-ja. Ali se takšno plačilo šteje za gotovinsko?

Za namene ZDavPR se šteje plačilo računa preko PayPal, da je račun plačan negotovinsko. Za račune plačane preko PayPal ni obvezno davčno potrjevanje podatkov o računu. Iz ZDavPR izhaja, da v primeru plačila računa z nakazilom na transakcijski račun, odprt pri ponudniku plačilnih storitev, računa ni treba potrditi pri FURS. PayPal je ponudnik spletnih plačilnih storitev, ki izvaja storitve v Sloveniji neposredno, in za plačila računov preko PayPala tako velja enaka razlaga in uporaba ZDavPR kot za ostale izvajalce plačilnih storitev v Sloveniji.

Ali ima lahko v novem letu še isto vezano knjigo, kot jo uporablja letos, ker jo bo več kot pol ostalo? Ali začne numerirat od 1-2016 ?

Uporaba “stare" VKR ni z ničemer povezana s številčenjem računov. Zaporedne številke si vsako koledarsko leto, od 1. januarja do 31. decembra, sledijo v neprekinjenem zaporedju, od zaporedne številke 1 do “n".

Če prav razumem, si morajo računi slediti po zaporedju, ni važno ali so gotovinski ali preko TRR. Mi smo do sedaj gotovinske račune preko VKR vodili posebej in posebej negotovinske. Ali lahko tako ostane?

Pomembno je, da obstaja ustrezno zaporedno številčenje računov v knjigovodstvu zavezanca ter da je le to jasno predpisano z internim aktom zavezanca. To pomeni, da bodo v postopku potrjevanja računov obstajale >>luknje<< pri številkah računov, ki se bodo potrjevali, če zavezanec uporablja isto zaporedje številčenja računov za račune, ki so plačani neposredno na TRR. Predlagam (neobvezno), da v takšnih primerih v potrjevanje pošiljate tudi račune, ki so plačani neposredno na TRR.

Kako z blagajnami za kmeta DDV zavezanca, ki prodaja svoje pridelke na tržnici ali na domu? Tu gre za različne vrste zelenjave v malih količinah in je vezano na hitro reagiranje postrežbe kupca, ki ne čaka. Na tržnici prodajajo po navadi babice iz kmetije in niso vešče dela z blagajno.

Izjema od obveznosti izdajanja računov je po določbi prvega odstavka 143. člena PZDDV-1 določena za dobave blaga in storitev v okviru OKGD, kot jo določajo predpisi o dohodnini, ob pogoju, da tako dobavo:

a) opravi davčni zavezanec, ki ni identificiran za namene DDV (oproščen po drugem odstavku 94. člena ZDDV-1) in je:

  • iz OKGD obdavčen pavšalno po katastrskem dohodku, torej dohodek iz OKGD ne ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov in
  • katastrski dohodek vseh članov tega kmečkega gospodinjstva za zadnje koledarsko leto ne presega 7.500 eurov;

b) opravi jo neposredno končnemu potrošniku (npr. neposredna prodaja na domu, prodaja od vrat do vrat, neposredna prodaja na premičnih stojnicah, na tržnicah) ali za lastno rabo v okviru kmečkega gospodinjstva davčnega zavezanca in

c) gre za dobave blaga in storitev v okviru OKGD (lastne, primarne) davčnega zavezanca.

Fizična oseba izdaja račune za podjetje A, zaposlena je v podjetju B, poleg tega je podjetje B najemnik poslovnega prostora. Kako in kdo fiskalizira ta izdani račun?

Vsebina računa je z ZDavPR natančno predpisana. Poleg podatkov na računu, ki se po veljavni zakonodaji o DDV in davčnem postopku zahtevajo, so kot obvezni podatki na računu po ZDavPR še:

  • čas izdaje računa (ura in minute),
  • oznaka fizične osebe, ki izda račun z uporabo elektronske naprave za izdajo računov,
  • enkratna identifikacijska oznaka računa in
  • zaščitna oznaka izdajatelja računa.

V okviru postopka potrjevanja računa FURS bo od podatkov, ki morajo biti po predpisih o DDV navedeni na računu, potrebno na FURS posredovati naslednje podatke o računu:

  • davčno številko zavezanca, ki izda račun, če izda račun v tujem imenu in za tuj račun pa tudi davčno številko davčnega zavezanca, v imenu in za račun katerega je bil izdan račun;
  • datum in čas izdaje računa;
  • številko računa in način dodelitve številke računa;
  • vrednost računa, skupno vrednost osnove po vrsti davka ali dajatve, razdeljeno po davčnih stopnjah, in pripadajoči davek ali dajatev, vrednost dobav na podlagi posebnih ureditev, dobav pri katerih je plačnik davka na dodano vrednost kupec blaga ali naročnik storitve, oproščenih dobav in neobdavčljivih dobav, ločeno po davčnih številkah (kadar gre za račun zavezanca oziroma račune, ki jih zavezanec izda v tujem imenu in za tuj račun);
  • vrednost za plačilo;
  • davčno številko fizične osebe, ki izda račun z uporabo elektronske naprave; - zaščitno oznako izdajatelja računa;
  • davčno številko oziroma identifikacijsko številko za namene DDV kupca oziroma naročnika v primerih, ko so ti podatki v skladu z davčnimi predpisi navedeni na računu;
  • številko prvotnega računa v primeru izvajanja postopka potrjevanja naknadne spremembe podatkov na računu. Vsebina in oblika sporočila s podatki o računu, so predpisana s PZDavPR. V obravnavanem primeru menim, da davčno potrdi račun podjetje A in oseba, ki jo to podjetje določi za davčno potrjevanje računov.

Ali lahko računovodski servis za stranko izstavi fiskaliziran račun (stranka bo mogoče imela 1 do 2 gotovinska računa na leto)? Namreč vse druge negotovinske račune tudi mi izstavljamo v našem programu. Gre pa za kmetijsko dejavnost.

Menim, da lahko kot pooblaščenec.

Zaporedne številke računov si morajo v skladu s petim odstavkom 5. člena ZDavPR vsako poslovno leto slediti v neprekinjenem zaporedju. Ali lahko vsako novo poslovno leto začnemo številčiti od 1? Ko berem navodila imam občutek, kot da bi morali nadaljevati številčenje v naslednje leto.

Zaporedne številke si vsako koledarsko leto, od 1. januarja do 31. decembra, sledijo v neprekinjenem zaporedju, od zaporedne številke 1 do “n".

Od kdaj morajo obvezno uporabljati blagajno kulturna društva? Ali si je moč njej izogniti, saj bi prišla v upoštev le enkrat letno, ob pobiranju vstopnic za igro?

Obravnava članarine v društvu in obveznost potrjevanja računov je odvisna od tega,