Danes je 19.4.2024

Input:

Davčno priznani, nepriznani in delno priznani odhodki

21.4.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Vprašanje bralca: Smo trgovsko podjetje. Naš direktor se je udeležil sejma v tujini, ki je potekal 10 in 11 marca. Zaradi ugodnejše cene letalske vozovnice je v tujino odpotoval že 7. marca. Mislim, da je upravičenost stroška letalske vozovnice nesporna, zanima pa me, ali lahko strošek nastanitve od 7. do 10. prav tako upoštevamo kot davčno priznan strošek, ali mora direktor te stroške kriti sam in kako je z upravičenostjo do dnevnice za te dni?

Strokovnjak odgovarja:

Menim, da boste morali upravičiti nastanitev v tujini od 7.-09. marca s tem, da so to odhodki, ki so potrebni za pridobitev prihodkov (npr. sestanki s poslovnimi partnerji, ogled proizvodnje morebitnih dobaviteljev ipd.), v nasprotnem primeru so to davčno nepriznani odhodki, razen, če gre za boniteto.

Vprašanje bralca: Ali je darilo delodajalca, ki ga podari otroku delojemalca (do starosti 15 let) v mesecu decembru in njegova vrednost ne presega 42,00 EUR, davčno priznan odhodek?

Strokovnjak odgovarja:

35. člen ZDDPO-2, ki ureja plače in druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo, v prvem odstavku določa, da se plače, druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo, ter nadomestila plače za čas odsotnosti z dela zaradi izrabe letnega dopusta in zaradi drugih odsotnosti z dela delavcev, priznajo kot odhodek v obračunanem znesku. Tretji odstavek 35. člena ZDDPO-2 pa določa, da se kot druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo štejejo tudi stroški bonitet, ki so obdavčeni po zakonu, ki ureja dohodnino. Stroški za darila delodajalca v vrednosti do 42,00 EUR, podarjenih otrokom delojemalcev do