Danes je 19.4.2024

Input:

Dobavitelji

21.1.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 18 minut

4.2.10 Dobavitelji

Kristinka Vuković Sonja Kermat Urška Juršev

Definicija

Dobavitelji so pravne osebe in zasebniki, ki podjetju dobavljajo blago, proizvode in storitve.

RAČUNOVODSKI VIDIK

Obveznosti do dobaviteljev so poslovne obveznosti, katerih računovodsko obravnavo ureja SRS2016 9 (2016) –Dolgovi. Dolg (to kar mora kdo vrniti, poravnati) se v knjigovodskih razvidih in bilanci stanja pripozna, ko ob upoštevanju pogodbenega datuma ali datuma prejemkov in z njimi povezanih obračunov nastane obveznost, določena v pogodbi ali drugem pravnem aktu.

Obveznosti do dobaviteljev se izkazujejo z zneski, ki izhajajo iz ustreznih listin o njihovem nastanku. Takšne listine so običajno računi, dobropisi, pogodbe. Listine morajo dokazovati prejem kakšnega materiala, proizvoda ali storitve; lahko tudi obračunani strošek ali odhodek. Obveznosti do dobaviteljev se lahko povečajo ali pa ne, glede na plačilo zmanjšajo za znesek, dogovorjen med upnikom in dolžnikom. Običajno se obveznosti do dobaviteljev zmanjšajo zaradi kasnejših dobropisov, vračil prodanega blaga, priznanih reklamacij in kasneje ugotovljenih napak. Računovodsko se takšne spremembe obveznosti do dobaviteljev neposredno odražajo na ustreznih stroških oziroma poslovnih odhodkih (stroški oziroma odhodki se zmanjšajo).

Morebitni odpisi obveznosti do dobaviteljev (le na podlagi privolitve upnika oziroma končanega sodnega postopka) se izkazujejo med prevrednotovalnimi poslovnimi prihodki.

Tuja valuta

Dobavitelje delimo na domače in tuje. Obveznosti do domačih in tujih dobaviteljev izkazujemo v skupini 22. V skupino tujih dobaviteljev štejemo dobavitelje iz držav EU in dobavitelje iz vseh drugih držav. Obveznosti do dobaviteljev, izražene v tujih valutah, preračunamo po referenčnem tečaju ECB, ki ga objavlja Banka Slovenije. Za preračun se lahko iz utemeljenih razlogov uporabi ustrezen tečaj poslovne banke.

Konte dobaviteljev priznavamo za prevzete dobave in storitve, obremenjujemo pa jih ob poravnavah svojih dolgov s plačili, z izdajanjem inštrumentov za zavarovanje plačil, s poboti in na druge način. Saldi na kontih skupine 22 so praviloma kreditni. Le kadar imamo preplačila so saldi lahko debetni. Če na bilančni presečni dan izkazujemo debetne salde, jih je potrebno preknjižiti na konte danih predujmov.

Med obveznostmi do dobaviteljev v skupini 22 vodimo obveznosti, ki izhajajo iz nabav osnovnih sredstev in obratnih sredstev ter opravljenih storitev.

Predplačila

Kadar dobaviteljem za nabavo posameznih prvin poslovnega procesa nakazujemo predplačila so takšna predplačila skladno s SRS2016 5.4 terjatve. Dobaviteljem se predujmi dajejo za nabavo opredmetenih osnovnih sredstev, neopredmetenih sredstev, zaloge materiala in še ne opravljene storitve ali varščine.

V bilanci stanja dane predujme izkazujemo z zvezi s stvarmi, na katere se nanašajo. Tako se dani predujmi za opredmetena sredstva izkazujejo v skupini opredmetenih sredstev, dani predujmi za neopredmetena sredstva so sestavni del neopredmetenih sredstev in dani predujmi za zaloge so sestavni del zalog.

Obveznosti do dobaviteljev so lahko kratkoročne in dolgoročne. Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev so tiste, ki zapadejo v plačilo v obdobju krajšem od leta dni. Dolgoročne obveznosti do dobaviteljev so obveznosti, ki skladno s SRS2016 9.22 spadajo med dolgoročne poslovne dolgove. Dolgoročni dolgovi (med njimi tudi dolgoročni dolgovi do dobaviteljev) so pripoznane obveznosti v zvezi s financiranjem lastnih sredstev, ki jih je treba v obdobju, daljšem od leta dni, vrniti oziroma poravnati, zlasti v denarju. Dolgoročni poslovni dolgovi se pojavljajo, kadar dobavitelji vnašajo v podjetje prvine, potrebne pri ustvarjanju proizvodov in opravljanju storitev.

Ureditev računovodstva po ZGD-1 in SRS2016 (2016) po velikosti