Danes je 18.4.2024

Input:

eVročanje in postopki

18.9.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

2020.09.1.1 eVročanje in postopki

Erika Stražar

Finančna uprava dokumente po uradni dolžnosti obvezno eVroča pravnim osebam, samostojnim podjetnikom posameznikom ter fizičnim osebam, ki opravljajo dejavnost s slovensko davčno številko (ZDavP-2 v 85.a člen).

Postopek eVročanja

1. Pregled odloženih dokumentov v meniju Prejeti dokumenti

FURS pripravi dokument v elektronski obliki ter ga odloži zavezancu v meni Prejeti dokumenti na portalu eDavki. Z eVročitvijo FURS tako seznani zavezanca z vsebino dokumenta, ki mu ga je izdal. Od vrste vročenega dokumenta je odvisno, kdaj začne teči rok za opravo pravnih dejanj (plačilo davka po odločbi, pritožbo na opomin, izvršbo na TRR itd.).

Pri navadnem elektronsko vročenem dokumentu eVročanje-Dok se dokument šteje za vročenega v trenutku njegove odložitve v portal eDavki. Pri osebno elektronsko vročenem dokumentu eVročanje-OsDok se dokument šteje za vročenega s podpisom eVročilnice ali po poteku zakonskega roka za podpis eVročilnice (fikcija).

V primeru, da ima zavezanec določenega pooblaščenca za vročanje, se dokument eVročanje-OsDok in dokument eVročanje-Dok odloži v profil zavezanca, pooblaščencu za vročanje pa se sistemsko dodeli pravice za podpis eVročilnice in za pregled dokumenta.

Od trenutka, ko je dokument odložen v zavezančev profil, FURS v dokument ne more več posegati.

Pooblastilo za eVročanje avtomatično preneha, ko samostojni podjetnik preneha z opravljanjem dejavnosti oziroma je pravna oseba izbrisana iz PRS.

Če je stečajni dolžnik pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost, bo dokument vročen elektronsko tudi stečajnemu upravitelju.

Slika 1: eVročanje – prejeti dokumenti zavezanca xxx

Slika 2: eVročanje prejeti dokumenti pri pooblaščencu za vročanje

Sistem eDavki hkrati z odložitvijo dokumenta eVročanje-OsDok ali dokumenta