Danes je 19.4.2024

Input:

Nastanek obveznosti za obračun trošarine

3.3.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

7.8.1 Nastanek obveznosti za obračun trošarine

mag. Kaja Breznik Ladinik

Nastanek obveznosti za obračun trošarine je opredeljen v II. delu ZTro-1. Skladno s 6. členom ZTro-1 obveznost za obračun trošarine nastane, ko se trošarinski izdelki v Sloveniji sprostijo v porabo.

Za sprostitev trošarinskih izdelkov v porabo se štejejo:

1. odprema trošarinskih izdelkov iz režima odloga; (1)

2. vnos trošarinskih izdelkov, razen če se zanje po prejemu nadaljuje režim odloga skladno z ZTro-1;

3. uvoz trošarinskih izdelkov, razen če se zanje po uvozu začne režim odloga skladno z ZTro-1; (2)

4. vsak zaključek proizvodnje trošarinskih izdelkov izven režima odloga (1. odstavek 6. člena ZTro-1).

Pri vnosu trošarinskih izdelkov se šteje, da so trošarinski izdelki sproščeni v porabo:

1. ko jih prejme pooblaščeni prejemnik ali začasno pooblaščeni prejemnik;

2. ko so prejeti na kraju neposredne dobave skladno s 27. členom ZTro-1, razen če se zanje po prejemu nadaljuje režim odloga skladno z ZTro-1 ali

3. ko so prejeti za namene v skladu s prvim odstavkom 17. člena ZTro-1 (3. odstavek 6. člena ZTro-1).

Za vnos trošarinskih izdelkov, ki so bili sproščeni v porabo v drugi državi članici, nastane obveznost za obračun trošarine v Sloveniji:

1. ko jih prejemnik prejme, če je bil prejem finančnemu organu napovedan;

2. v trenutku vnosa, če prejem finančnemu organu ni bil napovedan (4. odstavek 6. člena ZTro-1).

Od 13. 2. 2023 naprej bo za vnos trošarinskih izdelkov, ki so bili sproščeni v porabo v drugi državi članici, nastala obveznost za obračun trošarine v Sloveniji, razen če bodo ob vnosu trošarinski izdelki oproščeni plačila trošarine v skladu z ZTro-1:

1. ko jih prejme certificirani prejemnik, ali začasno certificirani prejemnik, ali prejemnik iz 30. člena tega zakona, ali

2. v trenutku vnosa, v primeru nepravilnosti v zvezi z gibanjem trošarinskih izdelkov, sproščenih v porabo, kadar niso bili izvedeni predpisani postopki tega zakona za vnos trošarinskih izdelkov (3. člen ZTro-1B).

Za sprostitev v porabo v Sloveniji se štejeta tudi storjena oz. ugotovljena nepravilnost pri gibanju trošarinskih izdelkov v režimu odloga in storjena oz. ugotovljena nepravilnost pri gibanju trošarinskih izdelkov, sproščenih v porabo. Za nepravilnost se štejejo okoliščine, ki nastanejo med gibanjem trošarinskih izdelkov in niso popolno uničenje in nepovratna izguba trošarinskih izdelkov, zaradi katerih trošarinski izdelki ne prispejo v namembni kraj (glej v povezavi s 26. členom ZTro-1 in 31. členom ZTro-1).

Od 13. 2. 2023 naprej se v skladu z dodanim šestim odstavkom 31. člena ZTro-1 za nepravilnost v skladu s prvim odstavkom tega člena šteje tudi, če osebe, ki