Danes je 24.4.2024

Input:

Priprava podjemne pogodbe

19.4.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Kako se lahko delodajalec zaščiti pred ugotovitvijo obstoja delovnega razmerja zaradi sklenitve podjemne pogodbe s samostojnim podjetnikom?

Treba je paziti, da razmerje med delodajalcem kot naročnikom in samostojnim podjetnikom ne bo imelo elementov delovnega razmerja, določenih v 4. členu ZDR-1. Tako mora podjemnik delo opravljati samostojno, delodajalec kot naročnik lahko nadzoruje podjemnika in mu daje navodila le v zvezi z rezultatom dela in ne načinom opravljanja dela. Prav tako je priporočljivo, da podjemnik opravlja delo s svojimi sredstvi, v svojih prostorih. Delo in delovni čas si mora podjemnik organizirati sam in ne sme biti vpet v organizacijsko strukturo delodajalca kot naročnika in podobno.

Kakšne pravice ima naročnik pri napakah, ki jih ni mogoče ugotoviti pri običajnem pregledu?

Te napake imenujemo skrite napake. Podjemnik lahko te napake v skladu s 634. členom OZ uveljavlja v enem mesecu, od odkritja. Pravica do uveljavljanja skritih napak zastara najpozneje po dveh letih od prevzema opravljenega posla.

Ali lahko delodajalec sklene podjemno pogodbo z upokojencem?

Delodajalec kot naročnik lahko sklene podjemno pogodbo z upokojencem, vendar je pri tem treba paziti, da nima pogodbeno razmerje elementov delovnega razmerja, saj bi v tem primeru moral delodajalec z upokojencem skleniti pogodbo o občasnem delu upokojencev v skladu z Zakonom o urejanju trga dela.

Ali mora biti podjemna pogodba časovno omejena?

Podjemna pogodba ni časovno omejena, saj se lahko sklene za določen ali nedoločen čas.

Ali izvajalec pogodbeno odgovarja naročniku kljub temu, da je zaupal izvedbo dela podizvajalcu?

V skladu s 630. členom OZ podjemnik odgovarja za osebe, ki so po njegovem naročilu delale pri prevzetem poslu, kot da bi ga sam opravil.