Danes je 20.4.2024

Input:

Aktivne časovne razmejitve 2023

16.2.2023, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

3.7.5 Aktivne časovne razmejitve 2023

Erika Stražar

Aktivne časovne razmejitve obravnava slovenski računovodski standard 11 (SRS2016).

Med aktivnimi časovnimi razmejitvami se izkazujejo odloženi stroški, odloženi odhodki in nezaračunani prihodki, vrednotnice in DDV od prejetih predujmov. Pri nobeni postavki vnaprej vračunanih stroškov oziroma vnaprej vračunanih odhodkov se ob njenem nastanku ne sme predpostavljati, da bodo dejanski stroški manjši od zneska, ki ga je utemeljeno mogoče pričakovati v času, za katerega so oblikovane. Ravno tako se pri nobeni postavki odloženih prihodkov ob njenem nastanku ne sme predpostavljati, da bodo dejanski prihodki večji od odloženih prihodkov ali da se bodo stroški, ki jih bodo morali pokrivati, pojavljali tudi v obdobju, kasnejšem od roka, za katerega so oblikovani.

Aktivne časovne razmejitve, ki se bodo uporabljale v letu dni, se opredelijo kot kratkoročne, tiste, ki se bodo uporabljale v daljšem obdobju, pa se opredelijo kot dolgoročne.

Kratkoročne aktivne časovne razmejitve organizacija knjiži na konte skupine 19 – Kratkoročne aktivne časovne razmejitve. V tej skupini se izkazujejo za največ leto