Danes je 29.4.2024

Input:

Izvzetja in omejitve predmetov davčne izvršbe

12.7.2023, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

8.4.5.1 Izvzetja in omejitve predmetov davčne izvršbe

Odvetniška pisarna Bohl

Skladno z načelom socialne pravičnosti, ki je bilo že pojasnjeno, je na začetku poglavja o davčni izvršbi na dolžnikove denarne prejemke, denarna sredstva in na denarne prejemke določeno, kateri denarni prejemki so iz davčne izvršbe izvzeti, nato so določene še omejitve davčne izvršbe na dolžnikove denarne prejemke. Te določbe služijo zaščiti davčnega dolžnika, saj gre za takšne vrste denarnih prejemkov, ki jih dolžnik (ali njegova družina) potrebuje za zadovoljenje osnovnih življenjskih potreb ali celo za preživetje.

Tako izhaja tudi iz sodne prakse Upravnega sodišča:

  • »ZDavP-2 v določbah 159., 160. in 166. člena določa izvzetja iz izvršbe in omejitve z namenom, da se dolžniku pustijo sredstva, ki so nujna za preživetje.« (Sodba Upravnega sodišča, opr. št. II U 35/2012 z dne 25. 1. 2013)

  • »Slabo premoženjsko stanje tožnika in njegove družine ni okoliščina, od katere je odvisna uvedba postopka davčne izvršbe. V izvršilnem postopku je socialno stanje dolžnika varovano z zakonsko določenim izvzetjem in omejitvami izvršbe, ki so s sklicevanjem na določbe drugega in tretjega odstavka 166. člena ZDavP-2 v izpodbijanem sklepu upoštevane.« (Sodba Upravnega sodišča, opr. št. I U 508/2012 z dne 13. 6. 2012)

Iz davčne izvršbe so izvzeti naslednji denarni prejemki:

  1. prejemki iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal;
  2. prejemki iz naslova odškodnine zaradi telesne poškodbe po predpisih o invalidskem zavarovanju;
  3. prejemki iz naslova denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka po zakonu, ki ureja socialno varstvene prejemke;
  4. prejemki iz naslova starševskega