Danes je 27.4.2024

Input:

Kraj opravljanja storitev po ZDDV-1: zasebna raba, storitve po 25 členu in posebna pravila

15.7.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 25 minut

6.4.3.3 Kraj opravljanja storitev po ZDDV-1: zasebna raba, storitve po 25 členu in posebna pravila

Erika Režek, davčna svetovalka

Storitve za zasebno rabo davčnega zavezanca ali njegovih zaposlenih

V primeru, da so storitve namenjene zasebni rabi davčnega zavezanca ali njegovih zaposlenih, se ne more šteti, da davčni zavezanec deluje v funkciji davčnega zavezanca. Da prejemnik deluje v funkciji davčnega zavezanca je razvidno že iz posredovanja njegove identifikacijske številke DDV izvajalcu, razen, v kolikor ima izvajalec nasprotne informacije. Zagotoviti je potrebno, da je posamezna storitev, ki je pridobljena za dejavnost, uporablja pa se tudi za zasebne namene, obdavčena samo v enem kraju.

Opredelitev vsebine določenih storitev, za katere velja tudi obdavčitev po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1

  • podelitev pravic za televizijsko predvajanje nogometnih tekem;

  • storitve v zvezi z vložitvijo zahtevkov za vračilo DDV;

  • storitve posrednikov, ki se opravijo za osebo, ki ni davčni zavezanec.

Za primere, ko naročnik ni davčni zavezanec – 2. odstavek 25. člena ZDDV-1, velja tudi za:

  • prevode besedil in

  • storitve organiziranja pogrebov.

POSEBNA PRAVILA

Storitve v zvezi z nepremičninami

Določila v zvezi z obdavčitvijo nepremičnin so vezana na kraj lege nepremičnine in veljajo tudi za nastanitve v hotelih, vključno z nastanitvijo v počitniških domovih, počitniških kampih ali na prostorih, namenjenih kampiranju, dodeljevanjem pravic do uporabe nepremičnin. Lega nepremičnine se uporablja tudi za vse storitve, ki so skladno z Izvedbeno Uredbo dovolj neposredno povezane z zadevno nepremičnino.

Opravljanje prevoza

Določbe v zvezi z opravljanjem potniškega prevoza in prevoza blaga za osebe, ki niso davčni zavezanci, so vezana na prevoženo razdaljo.

28. člen ZDDV-1

Po določbah ZDDV-1 je posebej obravnavana obdavčitev opravljanja prevoza blaga osebam, ki niso davčni zavezanci, in sicer za prevoz blaga izven Unije velja obdavčitev po kraju opravljanja prevoza, pri čemer se upošteva prevožena razdalja, pri prevozu blaga znotraj Unije pa se upošteva kraj začetka prevoza, pri čemer se upošteva prevožena razdalja.

DDV se ne obračunava za tisti del prevoza blaga znotraj Unije, ki se opravi osebam, ki niso davčni zavezanci in se nanaša na vodne poti, ki niso del ozemlja Unije.

Kadar se opravi prevoz davčnemu zavezancu, se upošteva splošno pravilo (25. člen ZDDV-1), tj. obdavčitev po kraju sedeža prejemnika storitev.

Storitve posrednikov

Za storitve, ki jih opravijo posredniki za osebe, ki niso davčni zavezanci, velja obdavčitev po kraju opravljanja osnovne transakcije.

Obdavčitev storitev posrednikov po 26. členu ZDDV-1 zajemajo tako storitve posrednikov, ki delujejo v imenu in za račun prejemnika opravljene storitve, kot tudi storitve posrednikov, ki delujejo v imenu izvajalca opravljenih storitev.

V primeru opravljanja storitev, ki se opravijo za davčnega zavezanca, je potrebno upoštevati splošno pravilo 25. člena ZDDV-1, tj. obdavčitev po sedežu naročnika teh storitev.

Skladno z izvedbeno uredbo velja tak način obdavčevanja tudi za posredovanje nastanitvenih zmogljivosti v hotelskem sektorju in sektorjih s podobno funkcijo.

Storitve s področja kulture, umetnosti, športa, znanosti, izobraževanja, zabavnih in podobnih prireditev, pomožne prevozne storitve ter cenitve in dela na premičninah

Potrebno je razlikovati, kdo je naročnik teh storitev; davčni zavezanec ali oseba, ki ni davčni zavezanec. V kolikor se te storitve opravljajo za davčne zavezance, velja posebno pravilo v zvezi z vstopninami. Za osebe, ki niso davčni zavezanci, velja obdavčitev po kraju dejanskega izvajanja teh storitev.

Za kraj opravljanja storitev v zvezi z vstopninami za kulturne, umetnostne, športne, znanstvene, izobraževalne, zabavne ali podobne prireditve, kot so sejmi in razstave, vključno s pomožnimi storitvami, povezanimi z vstopninami, ki se opravijo davčnemu zavezancu, se šteje kraj, kjer te prireditve dejansko potekajo.

Če gre za spletno izobraževanje, ki se ne šteje za elektronsko opravljeno storitev, je kraj opravljanja storitve, ko je navedena storitev opravljena davčnemu zavezancu, kraj, kjer ima prejemnik storitve sedež svoje dejavnosti.

Če gre za storitev izobraževanja preko elektronskega omrežja, ki se ne šteje za elektronsko opravljeno storitev, davčni zavezanec pa jo opravi osebi, ki ni davčni zavezanec, je kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima izvajalec storitve sedež, razen če izvajalec storitve ne dokaže, da opravlja storitev iz drugega kraja kot sta sedež ali njegova stalna poslovna enota; v slednjem primeru velja, da je kraj opravljanja te storitve tam, kjer se izobraževanje dejansko izvaja.

Breme dokazovanja kraja opravljanja storitve je na davčnem zavezancu, kateri dokazi bodo zadostovali v konkretnem primeru, se odloča v posameznem postopku nadzora.

Skladno z izvedbeno uredbo velja podrobnejša definicija dostopa do teh prireditev na podlagi vstopnic ali plačila, vključno s plačilom v obliki abonmaja ali letne kotizacije.

Definicija vstopnine je tako vezana na pravico do:

a) dostopa na predstave, gledališke igre, cirkuške predstave, sejme, v