Danes je 5.5.2024

Input:

Načini prodaje zarubljenih premičnin

14.9.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

8.4.6.1.3 Načini prodaje zarubljenih premičnin

mag. Kaja Breznik Ladinik

Namen rubljenja in cenitve premičnin se uresniči s tretjo fazo izvršbe na premičnine, to je s prodajo zarubljenih premičnin. Zarubljene premičnine se lahko prodajo na naslednje načine:

  • na javni dražbi,

  • s prodajo po dolžniku,

  • z zbiranjem ponudb,

  • z neposredno pogodbo ali

  • s komisijsko prodajo (1. odst. 193. člena ZDavP-2).

Način prodaje izbere davčni organ, ki mora pri tem upoštevati najugodnejši izid, ki ga bo lahko dosegel pri prodaji (2. odst. 193. člena ZDavP-2). Če imajo zarubljeni predmeti ceno na organiziranem trgu, jih prodaja ministrstvo, pristojno za finance, oz. pravna oseba, ki jo za to pooblasti navedeno ministrstvo (3. odst. 193. člena ZDavP-2). Preden se zarubljene premičnine lahko prodajo, mora poteči osem dni od rubeža, saj prodaja pred tem rokom ni dovoljena, razen v primeru hitro pokvarljivih zarubljenih stvari, ki se lahko prodajo tudi pred potekom tega roka (194. člen ZDavP-2).

Javna dražba

Na javni dražbi se praviloma prodajo zarubljene enakovrstne premičnine, katerih vrednost je v rubežnem zapisniku ocenjena nad 5.000 EUR (1. odst. 195. člena ZDavP-2). Javno dražbo opravi pooblaščena uradna oseba davčnega organa, ki javno dražbo odredi z oklicem, ki mora vsebovati podatke o času, kraju in načinu prodaje ter popis zarubljenih premičnin (1. in 2. odst. 195. člena ZDavP-2). Oklic o javni dražbi je treba na primeren način javno objaviti (3. odst. 195. člena ZDavP-2). FURS oklice javnih dražb objavlja na svoji spletni strani ter tudi na komercialnem spletnem oglasniku bolha.com. (1)

Obvestilo o javni dražbi mora biti vročeno tudi dolžniku, in sicer najmanj pet dni pred začetkom javne dražbe, razen če gre za prodajo zarubljenih hitro pokvarljivih predmetov in živali, saj je v tem primeru rok lahko krajši od pet dni (4. odst. 195. člena ZDavP-2). Obvestilo dolžniku mora vsebovati kopijo oklica in seznanitev dolžnika s pravicami, ki jih ima v zvezi z javno dražbo (5. odst. 195. člena ZDavP-2).

Če ZDavP-2 ne določa drugače, se javne dražbe lahko udeleži vsakdo (1. odst. 196. člena ZDavP-2). Kadar posebni predpisi za promet ali posedovanje določenih premičnin predpisujejo posebne pogoje pa mora oseba, ki želi sodelovati na takšni javni dražbi, pred njenim začetkom dokazati, da izpolnjuje predpisane pogoje (1. odst. 196. člena ZDavP-2). Na javni dražbi lahko nastopa tudi dolžnik ali njegov družinski član, vendar zarubljenih premičnin ne more