Danes je 19.5.2024

Input:

Odgovornost pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika, posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost in odgovorne osebe teh subjektov

4.5.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

8.2.5 Odgovornost pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika, posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost in odgovorne osebe teh subjektov

mag. Kaja Breznik Ladinik

Pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, ter odgovorne osebe teh subjektov so odgovorne za prekršek v skladu ZP-1, če je v predpisu o prekršku tako določeno. (1)

ZP-1 za Republiko Slovenijo in za samoupravne lokalne skupnosti določa, da ne odgovarjajo za prekršek, lahko pa zakon določi, da za prekršek odgovarja odgovorna oseba v državnem organu ali v samoupravni lokalni skupnosti. (2)

Glede odgovornosti pravne osebe je določeno, da je pravna oseba odgovorna za prekršek, ki ga pri opravljanju njene dejavnosti storilec stori v njenem imenu ali za njen račun ali v njeno korist ali z njenimi sredstvi. (3) Če storilca prekrška ni mogoče odkriti ali če za prekršek ni odgovoren, je pravna oseba odgovorna za prekršek, če je njen vodstveni ali nadzorni organ ali njena odgovorna oseba opustila dolžno nadzorstvo, s katerim bi se prekršek lahko preprečil. (4)

Ne glede na navedeno pa pravna oseba ni odgovorna za prekršek, če dokaže, da je bil prekršek storjen:

  • z namenom škodovanja tej pravni osebi, ali

  • z zavestnim kršenjem pogodbe, na podlagi katere storilec opravlja delo ali storitev za pravno osebo, ali s kršenjem navodil ali pravil pravne osebe, ki je v okviru dolžnega nadzorstva pravočasno izvedla vse ukrepe, potrebne za preprečitev prekrška. (5)

V zvezi z odgovornostjo pravne osebe je Vrhovno sodišče v sodbi, opr. št. IV Ips 9/2015 z dne 15. 9. 2015, izpostavilo: »V skladu z 2. alinejo tretjega odstavka 14. člena Zakona o prekrških je predpostavka odgovornosti pravne osebe za prekršek, ki ga je storila druga fizična oseba, opustitev dolžnega ravnanja. Odgovornost pravne osebe torej temelji na njenem lastnem prispevku k prekršku. Ta prispevek predstavlja a) opustitev dolžnosti seznanitve ter b) opustitev morebitnega dolžnega nadzorstva, ki ga za posamezno področje pravni osebi nalagajo predpisi. Če noben predpis ne določa konkretnih ukrepov dolžnega nadzorstva, ki jih mora pravna oseba izvrševati, da bi prekršek preprečila, za razbremenitev odgovornosti zadostuje, da izkaže, da je izpolnila dolžnost seznanitve.« (6)

Nadalje pa je Vrhovno sodišče v sodbi, opr. št. IV Ips 41/2016 z dne 20. 9. 2016, zapisalo:  »Odgovornost pravne