Danes je 2.5.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Informacija o novostih Protokola med Slovenijo in Švico o spremembah Konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje, sklenjene med državama

16.12.2013, Vir: DURSČas branja: 21 minut

Pojasnilo davčnega organa objavljamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4217-12936/2013-1, 16. 12. 2013

"Dne 14. oktobra 2013 je začel veljati Protokol med Vlado Republike Slovenije in Švicarskim zveznim svetom o spremembah Konvencije med Vlado Republike Slovenije in Zveznim svetom Švicarske konfederacije o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje, podpisane v Ljubljani 12. junija 1996 (Uradni list RS-MP, št. 5/13; v nadaljevanju: Protokol), ki se bo v skladu s 13. členom začel uporabljati s 1. januarjem 2014.

Glede uporabe dodatno pojasnjujemo, da je v drugem odstavku omenjenega člena Protokola na splošno določeno, da se njegove določbe uporabljajo v zvezi z davki, odtegnjenimi pri viru, za zneske plačane ali pripisane, in v zvezi z drugimi davki za davke, obračunane za katerokoli davčno leto, od prvega januarja ali po njem v koledarskem letu po letu, v katerem začne veljati ta Protokol, tj. od 1. januarja 2014. Podrobneje pa določa tudi posebnosti v zvezi s petim odstavkom 25. člena Konvencije glede postopkov skupnega dogovora, ki jih pristojni organi že vodijo ob začetku veljavnosti tega Protokola (triletno obdobje glede predložitve primera v arbitražo bi se v takih primerih začelo šteti šele od začetka veljavnosti Protokola, tj. od 14. oktobra 2013 dalje) in v zvezi s 26. členom Konvencije glede določb o izmenjavi informacij. Izmenjava informacij, kot jo zagotavlja Protokol, bi veljala za zaprosila, dana z dnem začetka veljavnosti ali po njem, tj. 14. oktobra 2013, za informacije, ki se nanašajo na davčna leta z začetkom 1. januarja 2014.

Obstoječa Konvencija med Vlado Republike Slovenije in Zveznim svetom Švicarske konfederacije o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje (Uradni list RS-MP, št. 15/97; v nadaljevanju: Konvencija), ki je začela veljati s 1. decembrom 1997, njene določbe glede davkov na dohodek in premoženje pa se v skladu z 28. členom uporabljajo od 1. januarja 1998, je bila z omenjenim Protokolom dopolnjena oz. spremenjena z namenom, da se njene določbe posodobijo na raven veljavnega Vzorčnega sporazuma OECD. Najpomembnejše spremembe, ki jih uvaja Protokol, so zlasti na področju izmenjave informacij med državama v davčne namene in obdavčitvi določenih dohodkov. Pomemben je tudi dodatni protokol, ki določa podrobnejša pravila razlage in izvajanja posameznih členov.

Spremembe Konvencije, ki jih uvaja Protokol, so podrobneje navedene v nadaljevanju.

REZIDENT

Protokol v 1. členu v celoti nadomešča 4. člen Konvencije, ki določa status rezidenta, vendar pa novi člen v Protokolu v osnovi ohranja vsebino starega člena in uvaja le določene spremembe pri opredelitvi pojma rezident. Po novem je rezident lahko izrecno tudi država in katera koli politična enota ali lokalna oblast1. Dodan je poudarek, da so iz opredelitve izključene osebe, ki morajo v državi plačevati davke samo v zvezi z dohodki iz virov v tej državi ali od premoženja v njej. Namen te določbe je, da se v okviru predmeta in namena Konvencije poudari, da se za rezidenta po Konvenciji štejejo le osebe, ki celovito podležejo obdavčitvi v določeni državi (npr. po načelu obdavčitve po svetovnem dohodku).

Pomembnejšo dopolnitev člena predstavlja novi četrti odstavek, ki določa, da se osebna družba šteje za rezidenta države pogodbenice, v kateri ima sedež dejanske uprave. Glede na določbo prvega odstavka, po kateri je rezident države pogodbenice le oseba, ki je v skladu z zakoni te države dolžna plačevati davke, se osebne družbe v državah, v katerih so obravnavane transparentno (spregled pravne osebnosti in obdavčitev na ravni družbenikov), med drugim tudi v Švici2, v skladu s prvim odstavkom ne bi štele za rezidente po Konvenciji. Države pogodbenice, v katerih se osebne družbe različno obravnavajo, v bilateralne davčne sporazume pogosto vključijo posebne določbe glede osebnih družb. V četrtem odstavku novega 4. člena je tako določeno, da se določbe 6. do 22. člena Konvencije uporabljajo samo za dohodek ali premoženje osebne družbe, ki je obdavčeno v državi pogodbenici, za rezidenta katere se taka družba šteje. To