Danes je 2.5.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Kratkotrajne zaposlitve nerezidentov v Sloveniji

5.8.2008, Vir: DURSČas branja: 20 minut

Pojasnilo davčnega organa objavljamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 42105-131/2007, 5. 8. 2008

"Z vstopom Republike Slovenije v Evropsko unijo so se spremenile razmere na področju zaposlovanja tujih delavcev oziroma nerezidentov. Državljani držav članic Evropske skupnosti (ES) in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) za zaposlitev in delo v Sloveniji ne potrebujejo več delovnega dovoljenja, zato se povečuje število delavcev iz drugih držav članic EU, ki delajo v Sloveniji. Zgolj zaradi vodenja statistične evidence stanja na trgu dela je treba državljane EU in EGP ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi prijaviti na Zavodu RS za zaposlovanje. Zavezanec za prijavo je delodajalec, ki je dolžan prijaviti delavca, državljana EU in EGP, v roku 10 dni od začetka dela.1 Agencija iz EU in EGP, ki zagotavlja delo delavcev drugemu delodajalcu, mora oddati letno poročilo za preteklo leto, v katerem navede seznam vseh delavcev, seznam slovenskih uporabnikov, ter število dni in delovnih ur za vsakega delavca, delovno mesto in bruto plačo.2

Za zaposlovanje državljanov tretjih držav v Sloveniji po 1. maju 2004 glede pogojev za pridobitev delovnega dovoljenja ni sprememb. Državljani tretjih držav se zaposlujejo v skladu z Zakonom o zaposlovanju in delu tujcev (Uradni list RS, št. 4/06 UPB1 in 52/07; v nadaljevanju: ZZDT) ter s podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi. Vlada Republike Slovenije vsako leto sprejme tudi Uredbo o določitvi kvote delovnih dovoljenj, s katero se omejuje število tujcev na trgu dela.3

Temeljno pravilo za obdavčitev dohodka iz zaposlitve v Sloveniji

  1. posameznik je rezident Slovenije in zaposlitev opravlja na območju Slovenije, pri čemer je njegov delodajalec rezident Slovenije, nerezident Slovenije ali poslovna enota nerezidenta v Sloveniji;
  2. posameznik je nerezident Slovenije, ki zaposlitev opravlja v Sloveniji, pri čemer je njegov delodajalec rezident Slovenije, nerezident Slovenije ali poslovna enota nerezidenta v Sloveniji.

A. UREDITEV PO ZDR IN ZZDT

1. Delodajalec je rezident Slovenije ali poslovna enota nerezidenta v Sloveniji

V skladu s slovenskimi predpisi o delovnih razmerjih ter zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti se zaposlitev izvaja kot:

  • neposredna zaposlitev pri delodajalcu rezidentu ali poslovni enoti nerezidenta v Sloveniji ali
  • zaposlitev pri delodajalcu rezidentu, ki opravlja dejavnost zagotavljanja dela delavcev drugemu uporabniku (agencija za zagotavljanje dela).

Zakon o delovnih razmerjih – ZDR (Uradni list RS, št. 42/02, 79/2006-ZZZPB-F, 46/2007 Odl. US; v nadaljevanju: ZDR) v drugem odstavku 5. člena določa, da je delodajalec lahko fizična oseba, pravna oseba in drug subjekt, kot je državni organ, lokalna skupnost, podružnica tujega podjetja ter diplomatsko in konzularno predstavništvo.

V letu 2002 sprejeti ZDR je kot novost uvedel pogodbo o zaposlitvi, ki jo skleneta delavec in delodajalec – agencija za zagotavljanje dela delavcev (ang. temporary work agency: TWA; v nadaljevanju: agencija) z namenom, da bo delavec opravljal delo za vsakokratnega drugega uporabnika (user firm), h kateremu ga bo napotil na delo delodajalec. Predmet pogodbe o zaposlitvi tako ni opravljanje dela za delodajalca – agencijo, kar je sicer eden od elementov delovnega razmerja, temveč opravljanje dela, na podlagi napotitve delodajalca – agencije, za druge uporabnike – to je podjetja, katerim delodajalec po dogovoru z njimi, začasno zagotavlja svoje delavce.

Delodajalec je agencija za zagotavljanje delavcev, ki nastopa v razmerju do delavca kot stranka pogodbe o zaposlitvi, torej kot delavčev »de lege« (zakonski) delodajalec, čeprav je njegova dejavnost zgolj zagotavljanje dela pri njem zaposlenih delavcev drugim uporabnikom.

Poleg delavca in delodajalca – agencije je za obravnavano pravno razmerje pomembna še tretja oseba, ki nastopa v tem tristranskem pravnem razmerju. Ta oseba je vsakokratni drug uporabnik (user firm), ki nastopa v razmerju do delodajalca kot