Danes je 27.4.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Obdavčitev dohodkov iz oddajanja premoženja v najem

26.1.2005, Vir: DURSČas branja: 11 minut

Pojasnilo davčnega organa objavljamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 42404-10/2005, 26. 1. 2005

"Kot dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti, po določbi 33. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 54/04, 56/04 - popr., 62/04 - popr., 63/04 - popr., 80/04 in 139/04), v nadaljevanju: ZDoh-1, velja dohodek, dosežen z neodvisnim samostojnim opravljanjem dejavnosti, ne glede na namen in rezultat opravljanja dejavnosti. Opravljanje dejavnosti pomeni opravljanje vsakršne podjetniške, kmetijske ali gozdarske in s tem povezane dejavnosti, poklicne dejavnosti ali druge neodvisne samostojne dejavnosti, vključno z izkoriščanjem premoženja in premoženjskih pravic.

ZDoh-1 v 34. členu določa pogoje za izključitev iz dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti. Ne glede na določbo 33. člena ZDoh-1 po določbi drugega odstavka 34. člena ZDoh-1 za dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti, ne velja za dohodek iz oddajanja premoženja v najem, če:

  1. za opravljanje dejavnosti ni potrebna registracija,
  2. zavezanec v skladu s predpisi o davku na dodano vrednost ni dolžan obračunavati davka na dodano vrednost oziroma se ni prostovoljno odločil za obračunavanje davka na dodano vrednost,
  3. se oddajanje v najem ali prenos premoženjskih pravic ne opravlja poleg druge dejavnosti, razen poleg osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, katere dohodek se obdavčuje po poglavju III.3.*

V zvezi z izvajanjem 2. točke drugega odstavka 34. člena ZDoh-1 Ministrstvo za finance RS pojasnjuje:

"V skladu s 33. členom ZDoh-1 se kot dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti šteje med drugim tudi dohodek iz oddajanja premoženja v najem in dohodek iz prenosa premoženjskih pravic. V skladu z drugim odstavkom 34. člena ZDoh-1 pa se ti dohodki pod določenimi pogoji lahko štejejo za pasivni dohodek iz premoženja. Vsi v zakonu navedeni pogoji morajo biti izpolnjeni kumulativno.

Eden od pogojev je, da zavezanec, ki oddaja premoženje v najem ali pridobiva dohodek iz prenosa premoženjskih pravic v skladu z zakonom o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 97/04-UPB2 in 114/04), v nadaljevanju: ZDDV, ni dolžan obračunavati davka na dodano vrednost oziroma se ni prostovoljno odločil za obračunavanje davka na dodano vrednost.

V zvezi z izvajanjem te določbe nastopi vprašanje, kdaj v skladu z ZDDV velja, da