Danes je 27.4.2024

Input:

Pravilno prefakturiranje računa za vodenje fiduciarnega računa na banki

4.7.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2018.13.2.3 Pravilno prefakturiranje računa za vodenje fiduciarnega računa na banki

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Notar je za stranko odprl fiduciarni račun na banki, ki se je vodil na ime notarja. Stranka je na fiduciarni račun nakazala milijonski znesek,banka pa za take zneske zaračuna nadomestilo za vodenje sredstev na računu, in sicer ob prenosu sredstev iz fiduciarnega računa. Ker je bil fiduciarni račun odprt na ime notarja, je banka račun izdala na notarja. Notar je znesek plačal, sedaj pa moramo to prefakturirati stranki, saj je to njen strošek. Kako naj to pravilno naredimo? Banka ne zaračunava DDV po 44. členu ZDDV-1.

Po pojasnilu Banke Slovenije ima status transakcijskega računa tudi t. i. fiduciarni račun, ki je transakcijski račun s posebnim statusom. Značilnost fiduciarnega računa je, da ga imetnik odpre v svojem imenu in za račun tretjih oseb. Na podlagi slednjega torej lahko zaključimo, da notar pri odprtju takšnega računa nastopa v svojem imenu za račun svoje stranke. Drugi izmed indicev, da notar pri odprtju takšnega računa deluje v svojem imenu je tudi ta, da se račun za stroške odprtja takšnega računa glasi nanj, ne pa na njegovo stranko.

Posledično menim, da mora notar, ko želi stroške odprtja takšnega računa prezaračunati svoji stranki, sicer upoštevati 16. člen ZDDV-1. Slednji določa, da kadar davčni zavezanec