Danes je 27.4.2024

Input:

Pridobitve lastnih poslovnih deležev v d.o.o.

19.9.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

2018.19.1.1 Pridobitve lastnih poslovnih deležev v d.o.o.

Domen Romih, davčni svetovalec v Odvetniški pisarni Jadek & Pensa d.o.o.

Vrsto let se praksa ukvarja s primeri in analizami obdavčitve pridobitve lastnih poslovnih deležev, ki jih lahko družba z omejeno odgovornostjo pridobi z nakupom ali drugim pravnim poslom. Večje število tovrstnih transakcij se je v Republiki Sloveniji prvič izvedlo v letu 2004, to je bilo pred spremembo zakonodaje, ki je prinesla višje davčne obveznosti za dohodke iz kapitala fizičnih oseb. Družbeniki so tik pred spremembo prodajali deleže družbam, ki so s tem pridobivale lastne poslovne deleže.

Tovrstna praksa se je nadaljevala v naslednjih letih, ko so se začeli tudi postopki davčnih nadzorov. Ugotovitve davčnega organa so bile različne, odvisne od vsakokratnega dejanskega stanja. Problematizirani so bili tisti posli, pri katerih davčni zavezanec ni uspel dokazati poslovne narave oziroma poslovnih razlogov, zaradi katerih bi bil odkup potreben. Vprašanje, ki se vedno znova pojavlja z vidika ocenjevanja davčnih posledic, je, iz kakšnega razloga se organizira prodaja in kakšne so njene posledice.

Statusno pravni vidiki

Z vidika statusno pravne zakonodaje velja, da lahko družba z omejeno odgovornostjo pridobiva lastne poslovne deleže, če izpolnjuje določene pogoje. Ti so predvsem naslednji: (1) družba mora v višini zneskov, ki so bili plačani za pridobitev lastnih poslovnih deležev, oblikovati rezerve za lastne deleže; (2) vložki morajo biti v celoti vplačani in ne smejo biti dani v zastavo; (3) družba ne more pridobiti vseh poslovnih deležev, lahko pa pridobi do 99,9 % poslovnega deleža.

Razlogi za pridobitev poslovnih deležev so lahko različni in pri družbah z omejeno odgovornostjo niso omejeni kot pri delniških družbah. Pridobitev se primeroma izvede iz razloga izstopa posameznih družbenikov, iz razloga umika kapitala, kot tudi iz razloga nagrajevanja zaposlenih ali drugih razlogov.

Davčni vidiki

V skladu z davčnimi predpisi za družbenike načeloma velja, da odsvojitev njihovega poslovnega deleža v družbi zapade pod obdavčitev dobička iz kapitala. Za