Danes je 4.5.2024

Input:

Rubež

27.5.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

8.4.6.1.1 Rubež

mag. Kaja Breznik Ladinik

Od 1. 1. 2017 dalje davčni organ sklep o izvršbi na premičnine vroči dolžniku pred začetkom rubeža, vendar ni več vezan na to, da mora sklep vročiti na samem kraju, tj. na kraju rubeža (1. odst. 180. člena ZDavP-2). Ne glede na navedeno se rubež lahko opravi tudi, če dolžniku ni mogoče predhodno vročiti sklepa o izvršbi, in sicer iz razloga, da bi bil s tem ogrožen namen davčne izvršbe (2. odst. 180. člena ZDavP-2). V tem primeru se mu sklep vroči po opravljenem rubežu. Če dolžnik pri rubežu ni bil navzoč, ga mora davčni organ o opravljenem rubežu obvestiti (3. odst. 180. člena ZDavP-2).

Zarubiti se smejo premičnine, ki so v lasti oz. posesti dolžnika (181. člen ZDavP-2). Tudi v primeru, ko dolžnik izjavi, da so zarubljene premičnine last tretje osebe, lahko uradna oseba te premičnine zaseže, če dolžnik za to nima dokazov (1. odst. 182. člena ZDavP-2). Ob tem mora uradna oseba opozoriti tretjo osebo, da lahko v osmih dneh po opozorilu predloži dokaze o lastništvu oz. drugi pravici na zarubljeni premičnini, pri čemer je potrebno izjavo dolžnika, da so zarubljene premičnine last tretje osebe, in opozorilo tretji osebi vpisati v zapisnik o rubežu (2. odst. 182. člena ZDavP-2). Če uradna oseba predloženega dokaza tretje osebe ne šteje za verodostojnega ali zadostnega, napoti osebo, ki je predložila takšen dokaz, da v osmih dneh pri sodišču vloži tožbo zoper davčni organ na ugotovitev lastninske pravice (3. odst. 182. člena ZDavP-2). Oseba, ki je vložila tožbo pred sodiščem v predpisanem roku mora o tem predložiti dokaz, sicer se davčna izvršba nadaljuje (3. odst. 182. člena ZDavP-2).

Vložitev tožbe ima pomembne pravne posledice, saj se v tem primeru zadrži prodaja spornih zarubljenih stvari, in sicer do zaključka postopka pred sodiščem, pri čemer sodišče o takšni tožbi odloča prednostno (4. odst. 182. člena ZDavP-2). Ne glede na navedeno pa lahko davčni organ sporne zarubljene stvari proda še pred koncem postopka pred sodiščem, in sicer če:

  • gre za hitro pokvarljivo blago;

  • je hramba povezana z nesorazmernimi stroški ali

  • se vrednost premičnine zmanjšuje (5. odst. 182. člena ZDavP-2).

Če se nato s pravnomočno sodno odločbo ugotovi