V angleškem jeziku poteka javna razprava o prvem osnutku Evropskih standardov o trajnostnem poročanju. Na poročanja o okoljskih ciljih bodo vezane državne podpore, dostop do finančnih virov in predpisi.
Standardi o trajnostnem poročanju
Evropska svetovalna skupina za računovodsko poročanje (European Financial Reporting Advisory Group – EFRAG) je objavila prvi osnutek standardov in pozvala k javni razpravi.
Pozdraviti je napredek, da so se standardi preimenovali iz Evropskih standardov o nefinančniem poročanju v Evropske standarde o trajnostnem poročanju.
Standardi so bili pripravljeni kot skupni dosežek t.i. Project Task Force v okviru European Reporting Lab, z namenom načrtovanja okoljskega, socialnega in upravljavskega poročanja na nivoju menedžmenta in informiranja javnosti. Ti standardi naj bi se povezali z Direktivo 2013/34/EU glede razkritja nefinančnih informacij in informacij o raznolikosti nekaterih velikih podjetij in skupin.
Poročevalske enote naj bi po prvotnem načrtu za poslovno leto 2023 objavile poročila po teh standardih. Kasneje se naj bi standardi posvečali posameznim dejavnostim. Trajnostno poročanje naj bi bilo povezano s finančnim poročanjem neposredno prek posameznih postavk računovodskih izkazov ter posredno, tako da bi razkritja v trajnostnem poročilu šla z roko v roki z informacijami v računovodskem poročilu (na primer neto sedanja vrednost investicij).
Nekatere od kategorij, kjer računovodstvo ne zagotavlja okvira za spremljanje, bodo v trajnostnem poročilu na podlagi teh standardov bolje predstavljene, na primer neopredmetena sredstva bodo širše zajeta (zaposleni, procesi in znamke poročevalske enote).
Ne bo mogoče prenašati netrajnostnih komponent na podizvajalce ali partnerje v oskrbovalni verigi (zunanje izvrševanje odgovornosti), saj bo trajnostno poročanje v prihodnje razširjeno tudi na mala in srednja podjetja.
Poročanje bo tudi lažje uporabljivo, saj se standardi ukvarjajo tudi z XBRL jezikom, enotna evropska točka dostopa pa bo omogočala direktno uporabo trajnostnih in finančnih poročil. Digitalna taksonomija bo omogočala uporabniku prijazen dostop in analize.
Prednosti trajnostnega poročanja
Kljub temu, da predlog standardov predstavlja novost in da so napisani v angleškem jeziku, se z njimi splača seznaniti, saj bo s časom verjetno takšno poročanje prej ali slej v neki meri doletelo večino gospodarskih subjektov, ki se bodo
- potegovali za finančne vire v okviru trajnostnih financ,
- uvrščali med zavezance, ki izkoriščajo olajšave za zeleni prehod in druge državne pomoči, vezane na trajnostni razvoj,
- z rastjo uvrstili med podjetja, ki jih zavezuje trajnostno poročanje,
- ukvarjali s svojo korporativno podobo,
- umeščali kot partnerji v globalne verige vrednosti,
- poenotili na podlagi uporabe standardov na področju trajnostnega poslovanja.
V prihodnje bodo lahko tudi zakonodajalci vsebine z zakoni predpisali kot obvezne sestavine poročanja.
S poznavanjem trajnostnega poročanja bodo podjetja lažje ustvarjala dodano vrednost in povečala produktivnost.
Mreže za trajnostno usmerjena podjetja in poročanje
Eno osrednjih mest za trajnostno usmerjena podjetja je CSR Europe. Priporočam vam, da se vpišete na njihovo listo in dostopate do informacij. Nacionalna predstavnika v tej mreži sta Ekvilib in Irdo. Številni primeri kažejo, da trajnostno poročanje ni le še eno izpolnjevanje standarda. Temelji na praksi in izkazuje učinke na okolico in skupnost.
Vabimo vas tudi, da se udeležite našega certificiranega izobraževanja:
- PP računovodenja po MSRP - odločena izvedba, 22 ur poglobljenega izobraževanja, začetek 17.5. 2022