Krizni dodatek je opredeljen v 85. členu ZIUPOPDVE in podobno kot je bilo v že v PKP1 določa, da mora delodajalec delavcu, ki v času epidemije dela, k plači za mesec december izplačati dodatek v višini 200 eurov, ki je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov. Do dodatka so upravičeni delavci, katerih zadnja izplačana mesečna plača ni presegla dvakratnika minimalne plače. Kot zadnja izplačana plače se upošteva plača preteklega meseca torej meseca novembra 2020.
Delavec je tako upravičen do kriznega dodatka, za dneve ko opravlja delo, pri čemer ni pomembno ali delo opravlja na sedežu delodajalca ali od doma ali druge lokacije. Za dneve, ko je delavec odsoten z dela zaradi začasnega čakanja na delo, izrabe letnega dopusta ali zaradi drugih upravičenih odsotnosti se krizni dodatek ne izplača. Delavcu pripada dodatek za prazničen ali drug dela prost dan, določen z zakonom, če bi na ta dan dejansko delal.
Kaj pa vsebuje zadnja izplačana plača, pa je opredeljeno v 126. členu ZDR-1. Plača delavca je sestavljena iz osnovne plače + dodatek za delovno uspešnost + dodatkov + plačilo za poslovno uspešnost, če je tako določeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Dodatki k plači so določeni v 127. in 128. členu ZDR-1, in sicer dodatek za nadurno delo, nočno delo, delo v nedeljo... Dodatki so tako del plače delavca.
Glede na navedeno, ker so tudi del plače delavca dodatki, se ti pri zadnje izplačani plači, tj. za mesec november 2020 tudi upoštevajo.